ANCIENT SOAP FOR A MODERN WORLD

The Secret of Masters.
Nablus Soap offers us a glimpse of the beauty, grace, and healing powers of a family craft, 400 years in the making. After many generations of artisan soap produced by the Tbeleh family, Nablus Soap Company was born into existence by Mojtaba Tbeleh Adnan in 1971.
Today, the world is beatified by Nablus Soap, which has reached the global markets with an explosive popularity, made famous by its traditional production, intrinsic healing, and authentic charm. And it is no surprise why!
Nablus Soap Company reaches beyond all borders, exporting 1,000 tons to more than 71 countries around the world including the USA, Italy, Ukraine, Canada, Japan, China, Korea, Malaysia, Australia, the United Kingdom, Jordan, Russia and many more.
Be Beautiful, Be Natural.

Natural

Healing

Environmentally Friendly
The Power of Nablus Soap.
Nablus Soap Company relies on Palestinian virgin olive oil as a main ingredient, which in itself is nourishing to the skin. In addition, the soap is formed from water, alkaline sodium, along with other natural ingredients such as milk, honey, mud from the Dead Sea and dried herbs fresh from Medina. These combine together to create a soothing soap with a luscious potency.
The many vitamins and minerals including B6, potassium, sodium, and zinc treat dryness, acne, eczema, and other common skin conditions. Men and women alike can attest to the utility, authenticity, and healing provided by traditionally made Nablus Soap.


PaliRoots and the Nablus Soap Company.
PaliRoots takes pride in supporting the local economies of Palestine. Partnering with the Nablus Soap Company was, perhaps, destiny awaiting. However, Nablus Soap Company is more than a partner to PaliRoots, they are part of our thriving community. The PaliRoots team had the privilege to visit Nablus Soap, learning about their artisan craft and the passion behind its production.
Explore our variety of Nablus Soap today.
-
Regular price $12Regular priceUnit price per
-
Regular price $12Regular priceUnit price per
-
Regular price $12Regular priceUnit price per
-
Regular price $12Regular priceUnit price per
-
Regular price $12Regular priceUnit price per
-
Regular price $12Regular priceUnit price per
-
Regular price $20 $24Regular priceUnit price per
$24Sale price $20(16% OFF)
Sale -
Regular price $12Regular priceUnit price perSold out
-
Regular price $12Regular priceUnit price perSold out
-
Regular price $12Regular priceUnit price perSold out
-
Regular price $20 $24Regular priceUnit price per
$24Sale price $20(16% OFF)
Sold out -
Regular price $20 $24Regular priceUnit price per
$24Sale price $20(16% OFF)
Sold out -
Regular price $20 $24Regular priceUnit price per
$24Sale price $20(16% OFF)
Sold out